Kürtçe Şarkılar

Kürtçe müzik, yanık sesli sanatçıları ve de duygusal şarkı sözleriyle dünya çapında kendisine büyük bir dinler kitle edinmiştir. Bu alanda eser veren sanatçılar, kendilerine özgü bir tarza sahiptirler. Hem şarkıcılar hem de şarkı sözleri kimi zaman insanların duygusal boşluklarını açığa çıkarırken, kimi zaman da modlarını yükseltirler. Ülkemizde de bu kategoride eser veren birçok ünlü isimden söz etmek mümkündür.

Kürtçe şarkıların kökeni aslına bakıldığında Batı Avrupa topraklarına dayanmaktadır. Şarkıcılar İslamiyet’in doğuşundan hemen sonra ortaya çıkarak, özgün müziğin en önemli eserlerini oluşturmayı başarmışlardır. Günümüzde çok sevilerek dinlenen ve de müzik listelerine girmeyi başarmış Kürtçe şarkılardan söz etmek mümkündür!

Kürtçe müzik dalında en başarılı eserleri veren sanatçılar ise Rojin, Rojda, Ciwan Haco ve de Hozan Diyar’dır. Ülkemizde ise Ahmet Kaya ve İbrahim Tatlıses gibi isimler de bu alanda önemli şarkılar üreterek Kürt müziğine damgasını vurmayı başarmışlardır.

Kürtçe şarkılar birbirinden farklı dillerde de eserler üretebilmektedirler. Geleneksel anlamda bu müzik türünü masal anlatıcılar, şarkıcılar ve de bardcılar olmak üzere 3 kısma ayırmak mümkündür. Kürtçe şarkı sözleri de dünyaya mal olmayı başarmış şarkılar gibi çok anlamlıdırlar. Her bir şarkının kendisine özgü anlatmış olduğu bir hikâye bulunur. Bu hikayeler kimi zaman imkansız bir aşk hikayesi şeklindeyken, kimi zaman da hayatın gerçeklerine dairdir.

Bu alanda üretilmiş eserler ülkemizdeki insanların müzik listelerinde de kendisine yer edinmiştir. Kürt müziği alanında eserler üreten kişiler genellikle yanıt sesleriyle dikkat çekerler. Uzun hava okuma tarzında şarkılar söylenir. Sevilen bir müzik türüdür. Sanatçıları da dünyanın dört bir yanında insan tarafından dinlenmektedir.

Yeni çıkan Kürtçe müzikleri dinlemek için, müzik dinleme platformlarını ve bazı Kürt şarkıcılarını yakından takip etmek şarttır. Eminiz ki sizler de Kürtçe şarkı sözleri bestecileri ve de yazarları çok başarılı bulacaksınız.

Yorumlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


günü eklenen Kürtçe Şarkılar 765 kez görüntülendi.

En son günü güncellenen arşivimizde 32 sanatçıya ait 41 şarkı sözleri - makale ve 4 yorum bulunmaktadır.